Kocour na rybách

Rybaření a spánek, tak blízké a tak vzdálené činnosti

Spánek je naprosto přirozenou a také nezbytnou součástí života člověka. Ano, rybář v tomto není žádnou výjimkou a nic na tom nemění ani fakt, že rybář s nahozenými udicemi se stává lovcem. Dle rybářských pravidel musí být lovící osoba u udic přítomna tak, aby s nimi mohla manipulovat – okamžitě, když je to potřeba, tedy když zabere ryba. Pravidla jsou jasná, jejich dodržování je na samotných rybářích, jejich prosazování na porybných. To však nemění nic na tom, že každý člověk spánek nutně potřebuje k životu a taková probdělá noc u udic, resp. noční režim rybáře, může spánkový režim značně narušit.

 

Spánek patří k životu

Takže tu máme potřebu rybáře – lovce nespat. V tuto chvíli přicházejí na řadu nejrůznější povzbuzovače, energetické drinky a posilující svačinky (o tom třeba zase příště).

A máme tu běžnou potřebu rybáře – člověka spát. Je to sice běžná potřeba, ale lidé ji často podceňují. Zvláště v dnešní době s tlakem na výkon se spánek jeví jako něco neproduktivního až nepotřebného. Statistiky potvrzují, že lidé dnešní společnosti spí méně, výsledkem jsou však také nejrůznější spánkové poruchy, které jsou natolik závažným problémem, že se řadí mezi civilizační choroby, třeba po boku takové obezity. Nespavost a obezita přitom své negativní působení vzájemně podporují.

Proč si „hlídat“ spánek?

Jak píšou v Reflexu (viz zdroje): „Obezita a nespavost vytvářejí začarovaný kruh, protože kdo hůř spí, tloustne a kdo tloustne, hůř spí. Ale není to jen obezita. Vědci špatný – krátký nebo nekvalitní spánek spojují také s kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou a dokonce i rakovinou. Vede ke snížené imunitě i psychickým problémům jako je nesoustředěnost, podrážděnost a horší mentální schopnosti.

A to jsou tu ještě nepříjemné statistiky jako například ta z Německa. Dle ní čtvrtina těžkých havárií má původce v mikrospánku. Tomu by se dalo povětšinou vyhnout kvalitním a dostatečným spánkem. Nedostatek spánku, a s ním související nepozornost nebo špatný úsudek údajně stál dle vyšetřovatelů i například i za ztroskotáním raketoplánu Challenger.

No, je jasné, že každý rybář neřídí právě raketoplán, ale snad je také jasné, že „hlídat“ si spánek se vyplatí – a to i každému rybáři. Jak na to?

Co udělat pro kvalitní spánek?

Pokud nebudete právě lovcem u nastražených udic, spánek vám pomůže s regenerací tělesných i duševních sil.

Se spánkem vám zase pomůžou základní pravidla spánkové hygieny. K základním pravidlům patří například to, že si před spánkem nedáte nic povzbuzujícího, žádný nápoj nebo jídlo. Tak je to jednoduché. Spánek odráží životní styl, a tak se vyplatí ozdravit svůj denní režim, zdravá strava, pohyb, večerní relaxace. Nic nového pod sluncem. Tak je to jednoduché. Samozřejmostí by měl být čerstvý vzduch, vyvětraná ložnice, správná teplota v místnosti nebo kvalitní postel a matrace.

Hodit se můžou i bylinky jako je kozlík lékařský, meduňka lékařská, mateřídouška obecná, mučenka pletní aj.

Zdroje:


Co čekat od kocoura na MRKu, tedy na rybách?

Je tu plno super blogů o zážitcích z rybaření, článků o zkušenostech, technice nebo vybavení.

Je tu plno praktických rad pro rybáře, rozhodně nemám ambice jim konkurovat. O čem teda je můj blog?

Rád bych svým blogem maličko doplnil témata a oblasti, které by třeba mohly rybáře zajímat. Budou to praktické rady pro rybáře, které se rybaření dotýkají jen letmo. Možná proto mi tady trochu chybí, a tak tu díru chci vyplnit. Snad se mi to povede. Jestli se mi to daří, to už je na posoruzení každého čtenáře.

Každý čtenář, který však došel až sem, je po mě radost. Děkuji!

Průměrná známka: 5,00

Komentář ke článku (0)